Słodko i gruzińsko na Boże Narodzenie

Studenci zagraniczni przybywający na wymianę do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w ramach programu Erasmus+ często przywożą ze sobą nie tylko entuzjazm do nauki, ale również niezwykłe talenty, które wzbogacają życie społeczności akademickiej. Tym razem to dwie studentki z Gruzji, Irina oraz Gvantsa, zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne, dzieląc się przepisem na tradycyjny deser o nazwie gozinaki (გოზინაყი).

Gozinaki to nic innego jak słodki przysmak, który od lat zajmuje ważne miejsce w kuchni gruzińskiej. Wykonuje się go zaledwie z dwóch składników – orzechów włoskich i miodu. Jest to nie tylko zwykły deser, ale także symboliczne danie, które często jest przygotowywane na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Gvantsa i Irina opowiedziały o historii tego tradycyjnego deseru oraz o jego znaczeniu w kulturze gruzińskiej. „Jest nie tylko smaczny, ale przede wszystkim odzwierciedla naszą tradycję i czas spędzany wspólnie z rodziną. To element, który buduje więzi i przypomina nam o naszych korzeniach” – wyznała Gvantsa.

Podczas wymiany na UJK w Kielcach studentki postanowiły podzielić się tą cenną częścią swojej kultury, organizując warsztaty gotowania, podczas których zaprezentowały sposób przygotowania gozinaki.

Pełny wywiad ze studentkami, wraz z przepisem, będzie dostępny już niedługo w drukowanej oraz elektronicznej wersji świątecznego wydania Czasopisma Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Odwiedź nas na Facebooku