Marika Radecka
Uczestniczyłam w wymianie studenckiej Erasmus+ w Uneatlantico University w Santander (Hiszpania).
Budynek uniwersytetu jest dobrze wyposażony oraz nowoczesny. Znajduje się w nim biblioteka z cichym miejscem do nauki, stołówka oraz sala komputerowa, z której korzystanie jest ogólnodostępne. Jedynym minusem jest to, że znajduje się on z dala od centrum miasta, na podroż autobusem trzeba przeznaczyć do 30 min. Pod budynek uniwersytetu możemy dojechać korzystając tylko z linii autobusowej nr 1. Zajęcia są prowadzone w sposób profesjonalny. Ocena końcowa obejmuje aktywność na zajęciach, prezentacje ustną oraz egzamin.
Santander jest stolicą regionu Kantabria, więc jest dość popularnym historycznym miastem. Zarówno architektura, jak i krajobrazy są malownicze i godne podziwiania. Istnieje wiele miast w pobliżu, które są idealne na wycieczki – Bilbao, San Sebastian, Laredo, Liencres, Potes, Picos de Europa, Barcelona (tylko jednogodzinny, tani lot stąd). Niewątpliwie jest to miasto, w którym nie można się nudzić. Temperatura powietrza jest często wyższa niż w Polsce, lecz musimy być przygotowani na obfite deszcze i pochmurne dni.
Możliwe są dwie opcje zakwaterowania w Santanderze: wynajęcie pokoju w mieszkaniu lub skorzystanie z usług nowoczesnego akademika. Jego plusem jest to, że znajduje się naprawdę blisko uniwersytetu. Minusem jednak to, iż jest on drogi i panuje tam wiele reguł np. w tygodniu nie można opuścić budynku ani wejść do środka po północy. Wynajęcie pokoju w mieszkaniu jest tańsze, umiejscowione w centrum miasta otoczonym przez restauracje, bary studenckie, dyskoteki oraz plaże. Kosztuje ok. 300 euro. Przy szukaniu mieszkania polecam skorzystać z usług agencji Micasarented, gdzie właściciel nie tylko zadba o wyszukanie mieszkania, ale również zapozna was z innymi studentami i zawsze służy pomocą.
Hiszpania jest dobrze znana z tapas, a w Santander jest mnóstwo barów tego typu w dostosowanych dla studentów cenach. Wszędzie są supermarkety, które maja wszystko, czego potrzebujemy. Polecam spróbować regionalnego jedzenia, takiego jak krewetki w sosie czosnkowym, patatas bravas czy paella.
Udział w programie Erasmus+ pozwolił mi pogłębić wiedzę, poszerzył moje perspektywy, jak również umożliwił poznanie wielu wspaniałych ludzi z innych krajów. Umożliwia mi to dalsze zwiedzanie świata. Dzięki przygodzie, jaką niewątpliwie był udział w tym programie, zobaczyłam również wiele pięknych miejsc, poznałam inne kultury. Był to najlepszy czas w moim życiu.