Karolina Lach
Miałam okazję odbyć zagraniczne praktyki w ramach programu Erasmus+ we Włoszech, a dokładnie w mieście Viterbo, w Univesita degli Studi della Tuscia na wydziale DIBAF.
Dlaczego zdecydowałam się na wyjazd? Na początku były to tylko marzenia, chęć dokształcania się w innym miejscu. Później dzięki Najlepszej Pani Promotor, która nie raz opowiadała na wykładzie, o tym jak sama była na takich praktykach, ile zdobyła doświadczenia i znajomości, postanowiłam, że ja również chcę to osiągnąć.
Dlaczego warto brać udział w programie Erasmus+? Przede wszystkim dlatego, że jesteście w nowym kraju, mieście, poznajecie inną kulturę, kuchnię, ludność, a także język (nie mówię o doskonaleniu języka angielskiego, bo to oczywiste podczas takiego wyjazdu). Kto wie, może tak Wam się spodoba nowy język, że zaczniecie się go uczyć lub kultura, do której będziecie chcieli wracać. Dzięki takiemu wyjazdowi macie okazję zwiedzić naprawdę ciekawe miejsca. W moim przypadku był to Rzym, Watykan, Neapol, a także Pompeje. Ponadto poznajecie nowe osoby, które są zainteresowane tym samym tematem co Wy, nawiązujecie współpracę na czas praktyk, czy nawet poza nimi, kiedy już wrócicie na swój uniwersytet.
Inną zaletę wyjazdu stanowi zdobywanie doświadczenia w dziedzinie, w której się kształcicie. Dla mnie był to najlepszy czas, kiedy mogłam nauczyć się jak wykonywać pewne doświadczenia, jak używać aparatury laboratoryjnej, jak obchodzić się z odczynnikami chemicznymi czy biologicznymi. Jest to naprawdę bardzo pomocne w przyszłości, na przykład przy wykonywaniu doświadczenia potrzebnego do pracy licencjackiej czy magisterskiej.
Poza zdobywaniem doświadczenia w nauce, zdobywacie także życiowe doświadczenie – w końcu jesteście sami w obcym kraju (chyba, że wybierzecie się ze swoim przyjacielem/przyjaciółką, to jest wtedy raźniej). W moim przypadku przez dwa i pół miesiąca byłam sama i musiałam jakoś przetrwać. Taki wyjazd uczy także, jak się zachowywać w kryzysowych sytuacjach, w poczuciu osamotnienia, jak dysponować budżetem oraz jak radzić sobie podczas choroby. Osoby z uniwersytetu służą pomocą, jeśli macie jakiś problem, ale nie zawsze mogą być dostępni, dlatego bądźcie silni!