Studentki UJK na praktykach w Hiszpanii

W semestrze letnim roku akademickiego 2015/2016 pięć studentek filologii angielskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbywało praktyki nauczycielskie w ramach wymiany studenckiej Erasmus+ na Uniwersytecie w Cordobie.  Program dwumiesięcznych praktyk obejmował między innymi hospitacje i prowadzenie zajęć z języka angielskiego dla dzieci uczących się w hiszpańskich szkołach dwujęzycznych.

Zdaniem studentki Kasi Ciosek, której najwięcej satysfakcji dawały zajęcia z najmłodszymi dzieciakami, cztero- i pięciolatkami, hiszpańska szkoła dwujęzyczna, to zupełnie inny świat.

– Zdawać by się mogło, że niewielka znajomość języka angielskiego z ich strony i hiszpańskiego z mojej, uniemożliwi nam komunikację. Nic bardziej mylnego! Z uporem maniaka mogły tłumaczyć coś, co chciały mi przekazać, aż obie strony były zadowolone – mówi Kasia.

Praktyki w ramach programu Erasmus+ dały studentkom możliwość nie tylko obserwacji osób wykonujących trudny zawód nauczyciela w międzynarodowym środowisku, ale także poznania swoich mocnych stron i uświadomienia sobie, nad czym jeszcze należy popracować.

– Praktyki, które odbyłam w hiszpańskiej szkole dwujęzycznej, okazały się być jednym z największych wyzwań i przygód mojego życia. Opuszczałam swój dom pełna obaw i pytań, czy poradzę sobie w roli nauczyciela i to w dodatku w zupełnie dla mnie obcym kraju. Jednak moje zmartwienia były bezpodstawne. Szkoła, do której zostałam przydzielona okazała się być przyjaznym miejscem pełnym młodych ludzi żądnych wiedzy – mówi jedna ze studentek Marta Tarapata.

Okres praktyk studenckich to znakomita okazją do tego, aby zdobytą wiedzę przełożyć na konkretne działania i przekonać się, czy właśnie takie obowiązki chcemy wykonywać w przyszłym życiu zawodowym.

– Podczas zajęć lekcyjnych, w których uczestniczyłam w roli obserwatora, a później w roli samej nauczycielki, zobaczyłam i poznałam, z czym tak naprawdę wiąże się praca z dziećmi i jak wiele satysfakcji może przynosić. Uczniowie wykazali się ogromnym zainteresowaniem dotyczącym kraju oraz regionu, w którym mieszkam, a mnie olbrzymią przyjemność sprawiło przekazywanie im na ten temat informacji – dodaje Marta.

Studentki doceniły również serdeczną atmosferę i życzliwość, jakiej doświadczały ze strony opiekunów praktyk w Hiszpanii.

– W ostatni dzień praktyk została zorganizowana impreza pożegnalna z typowym hiszpańskim jedzeniem oraz domowym ciastem przygotowanym przez jedną z pracownic szkoły – Josephine, która traktowała mnie jak mama. Od jednej z nauczycielek dostałam książkę z tradycyjną kuchnią hiszpańską, a dzieciaki narysowały stosy laurek – wspomina Kasia.