Wiktoria Bernas
ERASMUS – The single greatest decision of my life!
Zdecydowałam, że chcę wyjechać na studia w ramach programu Erasmus+, lecz nie byłam pewna, dokąd chciałabym wyjechać. Wybór padł na Włochy, a konkretnie Viterbo, czyli miasto położone w samym centrum Włoch, oddalone od Rzymu zaledwie 80 km. Początkowo przyjechałam tutaj tylko na pierwszy semestr, lecz w niedługim czasie zakochałam się w tym kraju, kulturze i emocjach Włochów, więc postanowiłam przedłużyć swój pobyt na drugi semestr. To nie koniec mojej historii związanej z programem Erasmus+, ponieważ po ukończeniu studiów postanowiłam odbyć także praktykę zawodową. Zgadnijcie gdzie? Oczywiście tutaj, w Viterbo!
W okresie od sierpnia do września miałam przyjemność uczestniczyć w praktyce zagranicznej w Università degli Studi della Tuscia w Viterbo. Praktykę odbywałam w tutejszym biurze wymiany międzynarodowej. Do moich głównych zadań należało uczestnictwo w procedurach administracyjnych związanych z zarządzaniem projektami europejskimi, w szczególności projektem Erasmus+. W godzinach pracy przydzielone zostały mi różne zadania związane z organizacją przyjeżdżających studentów i przygotowaniem wymaganych dokumentów na potrzeby mobilności w ramach programu Erasmus+. Wspierałam studentów przybywających do Viterbo, a po ich przyjeździe pomagałam w rejestracji na uczelnianym portalu internetowym, a także w adaptacji do nowej sytuacji. Wspierałam również biuro podczas procedury selekcji wyjeżdżających studentów na staż zagraniczny oraz nauczyłam się, w jaki sposób pomagać studentom w wyszukaniu praktyki za granicą. Pomagałam przyszłym praktykantom w przygotowaniu niezbędnej do wyjazdu dokumentacji. Głównym zadaniem mojego stażu była pełna koordynacja dokumentacji związanej z programem Erasmus+. W czasie odbywania praktyki miałam unikatową szansę, aby wystąpić przed studentami, którzy przyjechali do Viterbo na Erasmusa, ale także przed studentami, pracownikami oraz władzami zagranicznego uniwersytetu.
Pierwsze dni praktyki minęły bardzo szybko, były pełne wrażeń i nowych, ciekawych doświadczeń. Zapoznałam się z działalnością uniwersytetu oraz personelem. Już od pierwszego dnia wykonywałam zadania powierzone mi przez opiekuna praktyk. Bardzo się cieszę, że nasza uczelnia dała mi możliwość odbycia praktyki w ramach programu Erasmus+, ponieważ wyjazd ten przyniósł mi wiele korzyści, które będą istotne w dalszym życiu i karierze. Dzięki wyjazdowi otrzymałam wiele pozytywnych wrażeń i doświadczeń. Nabyłam nowych umiejętności, poznałam wiele wspaniałych osób oraz nauczyłam się większej samodzielności, a także pracy w zespole. Zagraniczna praktyka była cennym doświadczeniem, które polecam zdobyć każdemu studentowi.
Czy poradzę sobie z językiem?! Na wstępie odpowiem, że TAK!!
Jest to chyba pierwsze pytanie, które zadaje sobie każda osoba planująca wyjazd na Erasmusa. Spotykając studentów z całego świata, wiem, że większość obawia się właśnie bariery językowej i komunikacji w obcym języku. Z mojego erasmusowego doświadczenia jednak wynika, że język nie jest żadną barierą. Jeżeli w stopniu komunikatywnym porozumiewasz się w języku angielskim, nie zastanawiaj się – jedź! Na własnym przykładzie przekonałam się, że komunikowanie się w języku obcym nie jest takie straszne, jakby się mogło wydawać. Jest wręcz bardzo przyjemne i daje wiele radości. Wybierając Włochy jako moją destynację znałam tylko kilka podstawowych słów, a obecnie posiadam certyfikat zaświadczający moje umiejętności na poziomie C1 z języka włoskiego. Erasmus daje szansę nie tylko na szlifowanie języka angielskiego, ale także umożliwia błyskawiczną naukę ojczystego języka kraju, w którym przebywamy.
My, jako studenci Erasmusa, doświadczamy bardzo wielu rzeczy, które zabieramy ze sobą z powrotem do naszego kraju. Zmienia się nie tylko spojrzenie na świat, ale także nasze życie osobiste. Podczas spotkania ze studentami z innych uniwersytetów możecie poznać nie tylko odmienne sposoby picia kawy, różne sposoby pożegnania i przywitania, ale także różnorodne systemy edukacyjne. Zauważyć można potem wpływ, jaki te systemy edukacyjne wywierają na studentów.
Osobiście jestem wielkim orędownikiem programu Erasmus+ i uważam, że każdy student powinien go wypróbować, a następnie zobaczyć, dokąd zmierza jego życie po tym czego doświadczył. Moim zdaniem każdy student, mający możliwość skorzystania z programu Erasmus+, powinien wziąć w nim udział, a następnie rozpowszechniać i polecać dalej świetność programu.
Gorąco polecam wyjazd i pamiętajcie:
Once erasmus always erasmus!!