Z Erasmusami przez Świętokrzyskie!

Zagraniczni studenci programu Erasmus+ oraz innych programów wymiany akademickiej, przebywający na wymianie studenckiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, mieli okazję poznać uroki regionu Świętokrzyskiego podczas jednodniowej wycieczki autokarowej.

Wyprawa rozpoczęła się od malowniczego Sandomierza, gdzie studenci mogli doświadczyć wyjątkowej atmosfery tego historycznego miasta. Przewodnicy z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) towarzyszyli grupie, dzieląc się ciekawostkami i faktami historycznymi związanymi z odwiedzanymi miejscami. Jedną z głównych atrakcji było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, która ukazuje ukrytą pod ziemią historię Sandomierza. Studenci przemierzali wąskie, tajemnicze korytarze, dowiadując się o dawnych czasach i wydarzeniach, które miały miejsce w mieście.

Po tej podziemnej przygodzie studenci kontynuowali spacer po Starym Mieście. Malownicze uliczki wprowadzały ich w klimat przeszłości, pozwalając na chwilę zatrzymać się i poczuć magię tego miejsca. Spacer po Sandomierzu zakończył się niezwykłą atrakcją – rejsem statkiem po Wiśle. Podczas tej wyprawy kapitan statku przyjmował chętnych na pokład, umożliwiając im spojrzenie na miasto z zupełnie innej perspektywy.

Niezwykłym punktem programu była też wizyta na zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Te imponujące ruiny, będące niegdyś jednym z najwspanialszych zamków w Polsce, stanowiły idealne tło dla sesji zdjęciowych. Studenci chętnie uwieczniali piękno tego miejsca na fotografiach, które będą im przypominać o tej niezapomnianej wizycie.

Wycieczka była pełna wrażeń i pozwoliła zagranicznym studentom na głębsze poznanie polskiej kultury oraz historii. Dzięki takim inicjatywom, młodzi ludzie z różnych krajów mogą odkrywać nieznane im wcześniej miejsca, zacieśniając jednocześnie więzi międzynarodowe. Świętokrzyskie, ze swoimi skarbami historycznymi i przyrodniczymi, okazało się być doskonałym miejscem na taką podróż, pozostawiając niezatarte wspomnienia w sercach uczestników.