Dawid Gmiter

student biotechnologii
Bilbao, Hiszpania

Pomimo początkowych obaw, swój pobyt w Bilbao będę już zawsze wspominał jako dobrą decyzję. Jednocześnie, zdecydowanie poleciłbym kolejnym osobom podjęcie takiego kroku. Udział w programie Erasmus+ to nie tylko szansa na spędzenie kilku miesięcy w obcym kraju. Doświadczenia i wspomnienia, jakie można w taki sposób zyskać, trudno porównywać z czymś innym.

Sposób nauczania na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Kraju Basków w pewny stopniu odbiega od tego, jaki znamy z polskich uczelni.
Na plus mógłbym wymienić skoncentrowanie się wykładowców na zadaniach praktycznych. Ilość wiedzy teoretycznej, gdy to możliwe, jest mniejsza z przewagą zadań uczących rozwiązywania problemów, planowania itp. Kolejną zaleta jest fakt, że każdy student otrzymuje skrypty wykładów w formie elektronicznej. Jest to przydatne zarówno dla osób znających język hiszpański, jak i tych, które (jak w moim przypadku) posługują się jedynie angielskim. Ułatwia to poszukiwanie informacji i samodzielną naukę.

Brak znajomości języka hiszpańskiego może być problemem, zarówno na uczelni, jak i w życiu codziennym. Jeśli jednak jesteśmy osobami anglojęzycznymi, najważniejsze jest to, by wyjaśnić tę kwestię z wykładowcami, a ci postarają się nam pomóc. Oczywiście będzie się to wiązało z większą samodzielnością z naszej strony. Co w trakcie mojego pobytu mógłbym zapisać na minus, to ilość zajęć laboratoryjnych. W mojej ocenie było ich znacznie mniej niż w Polsce.

Jeśli chodzi o kwestię pozauczelnianie, miasto Bilbao, choć nie jest bardzo duże, z cała pewnością pozwala na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy zwiedzania, czy leniwego wygrzewania się na słońcu. Codziennie możemy podziwiać piękną, klasyczną zabudowę, dodatkowe atuty to bliskość plaży i gór.

Każda osoba planująca udział w programie Erasmus + musi liczyć się z tym, że poniesie dodatkowe koszty finansowe. Hiszpania z całą pewnością nie należy do najdroższych krajów. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy poszukiwania, możemy trafić na bardzo dobrą ofertę mieszkaniową. Osobiście mogę polecić dzielnicę Santutxu, gdzie sam mieszkałem, a która ma świetną lokalizację. Wielką zaletą jest również bardzo dobre połączenie autobusowe pomiędzy miastem a kampusem uczelni, praktycznie z każdej części Bilbao.

Motto: Pobyt w Bilbao będę już zawsze wspominał jako dobrą decyzję.