Paweł Trojanowski – Relacja z pobytu na Uniwersytecie w Kassel (NIEMCY)

Paweł Trojanowski – student ekonomii

Relacja z pobytu na Uniwersytecie w Kassel (NIEMCY)

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż mój pobyt w uczelni partnerskiej należy zaliczyć do udanych. Gorąco polecam wszystkim wyjazd za granicę w ramach Programu LLP-ERASMUS. Nie wahajcie się!

Na początku nie byłem przekonany, przypuszczam, że większość osób też ma obawy względem tego typu wyjazdów. Głównym powodem tych rozterek jest przede wszystkim język, a raczej jego znajomość.

Muszę przyznać, iż poziom wykładów z języka angielskiego jest na wysokim poziomie (jest to uzależnione także od wykładowcy). Na pewno dla studentów z zaawansowanym poziomem znajomości języka będzie to niemałe wyzwanie, aby zrozumieć wszystkich wykładów i informacje przez nich przekazywane.

W związku z tym, iż mój poziom języka niemieckiego nie pozwalał nawet na wymianę zdania, w wielu sytuacjach byłem zestresowany tym faktem. W sklepach odzieżowych większość sprzedawców posługuje się językiem angielskim, jednak w hipermarketach musicie znak język niemiecki. Z mojej obserwacji stwierdzam, iż większość mieszkańców miasta z którymi miałem przyjemność rozmawiać posługuje się językiem angielskim w stopniu słabym. W związku z tym zachęcam do wyjazdu do Kassel raczej osoby, które znają język niemiecki, będzie wam łatwiej się zaadaptować.

Zachęcam do przyjazdu tych, którzy oprócz nauki cenią sobie podróżowanie. Miejscem, które zwiedzicie na pierwszym miejscu będzie wzgórze, na którym znajduje się pomnik Herkulesa. Robi on kolosalne wrażenie, a samo dotarcie do tego miejsca daje dużą satysfakcję. Oranżeria to następne miejsce, które należy odwiedzić. Znajduje się tam sporo pomników i zieleni. Z mojej strony mogę powiedzieć, że miejsce to jest w pewnym sensie relaksujące.

Jeżeli ktoś wybiera się do Kassel to polecam dwa akademiki mieszczące się na Wolfhager Strasse. Znajdują się one bardzo blisko uczelni (5 minut). Cena ich wynajmu jest również niska. Kampus jest ogromny i jest w rozbudowie. Można się w nim poczuć jak w mini mieście. Większość studentów ma zajęcia w obrębie kampusu lecz istnieje wydział, który znajduje się daleko od centrum. Wszystko zależy od tego co studiujecie.

Jeżeli dbacie o swoje zdrowie jest możliwość zapisania się na zajęcia dodatkowe, np. na koszykówkę, fitness. Wymienianie większej ilości nie ma sensu ponieważ wybór jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie. Ja sam skorzystałem z siłowni i jestem zadowolony z tego wyboru.

Jeżeli chodzi o komunikację to mamy wybór pomiędzy tramwajami i autobusami. Polecam podróżowanie raczej tymi pierwszymi ponieważ w autobusach jest wymóg okazywania biletu kierowcy. Sieć komunikacyjna jest dobrze rozwinięta i dzięki temu dostaniemy się w każde upragnione miejsce w mieście.

Na końcu chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, iż warto wyjeżdżać za granicę ponieważ podróże kształcą i uczą jak się adaptować i żyć w odmiennych warunkach. Nie raz przyjdzie nam coś zmieniać w naszym życiu. Ja skorzystałem ze swojej szansy i już widzę profity. Zapewniam was, że warto studiować za granicą!