Anna Knapczyk Anita Ozimina

Anna Knapczyk, Anita Ozimina

Studentki biotechnologii

LUBEKA, NIEMCY

Jeśli jesteś studentem nauk medycznych lub przyrodniczych i nie wiesz gdzie udać się na wymianę studencką , Lubeka jest miastem idealnym dla Ciebie!

My podczas wyboru kierowałyśmy się zarówno prestiżem Uniwersytetu w Lubece, jak również walorami turystycznymi miasta. Lubeka jest miastem położnym na północy kraju, w bliskim sąsiedztwie Hamburga i małych miasteczek nadmorskich. Miejscowość ta nazywana jest również  „miastem siedmiu wież” oraz „królestwem marcepanu”. Miejsce, w którym spędziłyśmy 4 miesiące było niezwykle urokliwe. Pełne malowniczych kamienic i otoczone rzekami, nad którymi można było spędzić miło i aktywnie czas przy grillu, na kajakach, oraz kąpieli w specjalnie wytyczonych obszarach. Dodatkowo dzięki świetnej komunikacji i licznym okazjom każdy student miał możliwość podróżować po pobliskich miastach, a także krajach (Dania, Czechy, Francja). Warto dodać, że dla studentów Uniwersytetu, komunikacja miejska na terenie Lubeki jest darmowa.

Jeżeli chodzi o sam uniwersytet, należy zaznaczyć, iż kampus uczelni jest bardzo duży i przez pierwszy tydzień pobytu miałyśmy problem z odnalezieniem budynków. Jest on jednak świetnie zagospodarowany i oferuje wszystkie niezbędne dla studentów usługi (liczne kawiarnie, stołówki, biblioteki, kawiarenki internetowe, boiska, jak również własny park na terenie uczelni). Uczelnia ta ma też swoje własne tradycje, które na początku wydawały się dla nas odrobinę dziwne, ale szybko się do nich przekonałyśmy, np. w ramach okazania szacunku prowadzącemu po zajęciach należy stukać w blat, normalane jest też przychodzenie na zajęcia 15 min po ich planowym rozpoczęciu. Na zajęciach panuje luźna atmosfera, zajęcia w większości polegają na dyskusji, a nie na szablowym wykładzie, na którym tyko wykładowca jest „aktywny”. Sami studenci są bardzo przyjaźnie nastawieni do osób z wymiany i chętnie służą pomocą. Jest to dla nich normalne, gdyż na uczelni znajduje się znaczna ilość osób z zagranicy.

Podczas pobytu w Niemczech nawiązałyśmy liczne przyjaźnie z ludźmi z różnych stron świata. Studenci z wymiany są wyjątkowo otwarci i chętnie spędzają czas razem, organizując liczne wycieczki, spotkania, na których mogliśmy spędzić aktywnie czas wolny od zajęć oraz lepiej poznać siebie i kultury naszych rodzinnych państw. Ze względu na medyczny profil uczelni oraz jej wysoki prestiż dużą grupę stanowili  studenci medycyny.

Miasto ma unikatowy charakter, przyjaznych mieszkańców, a uczelnia daje duże możliwości rozwoju i jest otwarta na studentów z wymiany. Z tego względu mocno polecamy wybrać właśnie Lubekę na swoją przygodę z Erasmusem!