PAWEŁ GOROŃ

Viterbo to malownicze miasteczko położone w centralnej części Włoch. Kręte uliczki, liczne fontanny oraz historyczna zabudowa uwydatniają jego piękno. Klimat miasta w pewnym stopniu jest podobny do tego który panuje w Lublinie. Viterbo znajduje się w odległości około 90 km od Rzymu. Koszt przejazdu pociągiem w jedną stronę wynosi 5 euro. Ważną informacją jest to, że w pierwszą niedzielę w miesiącu większość zabytkowych obiektów w Rzymie można zwiedzać za darmo. W Viterbo jak również w pobliskich miejscowościach istnieje bardzo dużo ciekawych miejsc. Na szczególną uwagę zasługują Bagnoregio i Villa Lante.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie to szczerze polecam wybór mieszkania. Ceny wynajmu mieszkań są zbliżone do kosztów zakwaterowania w akademiku. Akademiki zlokalizowane są około 20-25 minut piechotą od centrum czy stacji kolejowej. Wszystkie pokoje są jednoosobowe. Znajomi mogą przebywać w Twoim pokoju wyłącznie do północy. Ta zasada jest  sztywnie przestrzegana.  Dodatkowo istnieje tylko jedna kuchnia na cały segment. Osobiście wraz z trzema innymi Erasmusami z Hiszpanii wynajmowaliśmy mieszkanie na zabytkowym placu ,,PiazzadellaRocca” znajdującym się w centrum miasta. Dzięki temu poznałem ich kulturę, kuchnię oraz nauczyłem się podstaw języka hiszpańskiego.

Jeśli chodzi o sprawy uczelniane to należy pamiętać o tym, że wszystkie egzaminy są przeprowadzane w formie ustnej. Dla studentów z Erasmusa prowadzony jest dodatkowy nieobowiązkowy kurs języka włoskiego. W Viterbo napotykamy na studentów z dużej ilości różnych państw. Począwszy od Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Wenezueli, Portugalii, Anglii, Holandii, Czech, Rosji, Niemiec, Turcji, Kamerunu, Azerbejdżanu Pakistanu czy Korei Południowej. Najwięcej osób przyjechało z Hiszpanii.

Jeśli miałbym komuś udzielić rady to nie obawiajcie się popełniania  błędów językowych. Na Erasmusie większość osób mówi w różnych czasach z różnym akcentem. Grunt to być otwartym na kontakt z innymi. Należy również przyzwyczaić się do słów ,,piano” i ,,domani’’. Każdego dnia usłyszycie je minimum kilkanaście razy .

Szczerze polecam każdemu skorzystanie z programu Erasmus. Udział w programie poza wymiarem edukacyjnym i poprawą w posługiwaniu językami obcymi niesie za sobą bagaż cennych doświadczeń, których nie jesteśmy w stanie nabyć pozostając w macierzystej uczelni. Zwiększa tolerancje  międzyludzką i obala dużo różnych stereotypów. Dzięki nowym znajomościom otwierają się przed nami liczne możliwości a świat staje się coraz mniejszy.