Ceramiczna Wielkanoc

Nadeszła wiosna, Wielkanoc już tuż tuż…
Z tej okazji zagraniczni studenci, którzy odbywają wymianę w ramach programu Erasmus+ na UJK, wraz z opiekunami spotkali się w Instytucie Dizajnu w Kielcach, by kreatywnie uczcić ten niezwykły czas.

Pani Jolanta Szymanowska najpierw oprowadziła grupę po obecnie trwającej wystawie INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty, by potem przejść do pracowni ceramiki. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, gdzie mogli od podstaw własnoręcznie ulepić miseczki z masy ceramicznej, a także udekorować je na swój własny sposób. Podczas warsztatów żywo dyskutowano o wielkanocnych tradycjach w każdym kraju.

Choć początkowo studenci nie byli pewni swoich umiejętności, to jak się potem okazało – bez problemu poradzili sobie z zadaniem. Dla wielu z nich był to pierwszy raz w takiej pracowni, ale nie stanowiło przeszkody, bo tak naprawdę ograniczała ich tylko wyobraźnia. Niektórzy poszli nawet o krok dalej i, oprócz miseczek, wylepili także kubeczki czy różnego rodzaju figurki. Ponadto uczestnicy mogli też zwiedzić niecodzienne pomieszczenie, jakim jest wypalarnia ceramiki.

Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na finalne efekty, bo dopiero po podwójnym wypaleniu ich prace ujawnią swoje pełne, piękne oblicze.