Kreatywnie i zagranicznie na Boże Narodzenie

Artystycznie, barwnie i świątecznie! Tak właśnie można najkrócej opisać wizytę studentów programu Erasmus+ w kieleckim Instytucie Dizajnu. Podczas warsztatów bożonarodzeniowych z dekorowania talerzy zagraniczni studenci mogli obudzić w sobie duszę artysty. Prowadząca, pani Jolanta Szymanowska, oprowadziła ich po obecnie trwających wystawach (m.in. Z Kielc do Włocławka – twórczość Jana Sowińskiego, Kieleckie bazary. Modernizacja), ale także objaśniła tradycje panujące w Polsce podczas Bożego Narodzenia.

Niedługo po tym rozpoczął się proces ozdabiania. Na wstępnie wypalonych talerzach uczestnicy warsztatów z użyciem różnokolorowych pigmentów malowali odręcznie wzory na talerzach inspirowane kulturą własnych krajów – od świątecznych haseł w języku włoskim po chińską kaligrafię.

Każdy ze studentów przygotował po dwa talerze – jeden na własność, jako pamiątka z warsztatów, a drugi na wyjątkową Porcelanową Choinkę, która już niebawem pojawi się na kieleckim Rynku.

Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na ostateczne efekty swojej pracy, ponieważ dopiero po kolejnym wypaleniu talerze będą w pełni gotowe, by cieszyć oczy swoich autorów, ale też pełnić rolę użytkową.