Justyna Odej

W ramach programu Erasmus+ odbyłam ośmiomiesięczny staż w ogromnym i urokliwym Stambule. Do wyjazdu na stypendium zmotywowało mnie przede wszystkim chęć szkolenia w języku angielskim, poznanie innej kultury i ludzi.

Staż odbyłam w Digital Marketing Agency – Boosmart na stanowisku UI/UX Designera – projektanta interfejsów i doświadczenia użytkownika stron WWW i aplikacji mobilnych. Moja praca odbywała się w języku angielskim jednak po czasie przebywania z przyjaciółmi pochodzącymi z Turcji zaczęłam w pewnym stopniu rozumieć również ich ojczysty język co było dodatkowym plusem.

Atmosfera tam panująca była bardzo motywująca do działań, zespół od samego początku był wspaniały, a każdy z jego członków był skory do pomocy w razie jakichkolwiek problemów. Nauczyłam się współpracować z osobami z innych środowisk i kultur. Z pewnością mogę powiedzieć, że zdobyłam ogromne doświadczenie w dziedzinie, w której pracowałam.

W wolnym od pracy czasie niezwykle ciepły klimat pozwolił zatopić się w kulturze i stać się jej częścią. Obywatele Turcji są niezwykle gościnni, pomocni i zawsze można na nich liczyć. Nie da się nie uzależnić od tamtejszej herbaty i kawy, ponieważ jest ona spożywana przy każdej możliwej okazji wraz z tradycyjnymi słodyczami. Kolejną ciekawą rzeczą, którą można dostrzec w Turcji to tysiące zwierząt włóczących się ulicami,o które mieszkańcy miasta dbają aby miały dobre warunki życia. Na ulicach można zauważyć miski z jedzeniem i wodą, a czasami nawet posłania czy budy. Stambuł jak i cała Turcja jest bogata historycznie, a wnętrza meczetów bywają artystycznymi perełkami. Będąc na miejscu należy oswoić się z charakterystycznymi elementami kultury religii islamskiej – pięć razy dziennie usłyszeć można głos muezzina nawołującego do modlitwy. Nie da się nie zauważyć, że to niesamowicie chaotyczne miasto, jednak wspaniałe i pełne niespodzianek. Każdy jego kawałek jest interesujący i z wielu miejsc można podziwiać przepiękną panoramę.

Największe wrażenie zrobiło na mnie samo położenie miasta, które jest otoczone morzem. W parę minut można również przedostać się z Europejskiego kontynentu na Azjatycki przez rozcinający Stambuł Bosfor czyli cieśninę łączącą Morze Czarne z morzem Marmara. Po ośmiu miesiącach wciąż niemożliwe było zobaczenie całej metropolii, dlatego też na pewno jeszcze tam wrócę.

Staż Erasmus przede wszystkim dał mi możliwość korzystać z umiejętności cyfrowych, takich jak projektowanie stron internetowych i aplikacji oraz odbyć szkolenie w tym zakresie. Ponadto nauczyłam się jak znajdować rozwiązania w trudnych lub nietypowych sytuacjach, dzięki czemu potrafię lepiej adaptować i odnajdywać się w nich. Wiele dowiedziałam się o obyczajach i tradycjach Tureckich oraz nauczyłam się dostrzegać wartość innych kultur.

Z pewnością mogę powiedzieć, że ten wyjazd był jednym z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Polecam wymianę w ramach programu Erasmus+ każdemu kto chciałby zdobyć doświadczenie w swoim kierunku, wzbogacić się o piękne wspomnienia, otworzyć się na inne kultury i dzięki temu poznać dużo wspaniałych ludzi.