Estera Utkina

O programie Erasmus+ wiedziałam już od dawna, dlatego możliwość wyjazdu za granicę w czasie moich studiów na UJK bardzo mnie ucieszyła. Zdecydowałam się na wyjazd na trzecim roku psychologii i nie pożałowałam, pomimo wielu zmartwień, w tym z powodu pandemii Covid-19. Semestr letni 2021/2022 spędziłam w pięknej stolicy Węgier – Budapeszcie, na Uniwersytecie ELTE, gdzie mogłam doświadczyć niezwykłych wrażeń zarówno w sferze edukacyjnej jak i w sferze rozwoju osobistego. Zawarte znajomości na długo zostaną przeze mnie zapamiętane. Czas spędzony na wymianie studenckiej był dla mnie wyjątkowy pod wieloma względami, wiele się o sobie dowiedziałam nowego, czuję się pewniej posługując językiem angielskim. Pobyt w innym kraju przez prawie pół roku to nie lada wyzwanie, ale to jedno z tych wyzwań, przez które każdy powinien wcześniej czy później przejść. Budapeszt to piękne i duże miasto, ale nie miałam problemów z dojazdem, bo mieszkałam w centrum miasta, wynajmowałam pokój w mieszkaniu, gdzie mieszkały jeszcze dwie inne studentki, które tak jak ja przyjechały w ramach Erasmusa. Miałyśmy wiele wspólnego, dlatego nasze relacje szybko się zacieśniły, a rezultatem był naprawdę miło spędzony wspólnie czas. Życie na uczelni również było świetną przygodą. Język węgierski okazał się trudniejszy niż myślałam, pomimo to komunikacja z otoczeniem nie sprawiła mi wielkich kłopotów, a poznawanie tamtejszej kultury nie przestawało mnie ciekawić. Mogłam poczuć się pewniej w obcojęzycznym otoczeniu i doświadczyć samodzielnego życia w innym kraju, dlatego wyjazd polecam wszystkim zainteresowanym. Program Erasmus+ jest pełny niepowtarzalnych przeżyć i nowych znajomości na całe życie!

Estera Utkina, studentka psychologii