Erasmus+ zmienił moje życie na lepsze!

W ramach programu Erasmus+ spędziłam dwa semestry we Włoszech w miejscowości Viterbo położonej 80 km na północ od Rzymu. Spotkałam wiele osób, które powiedziały mi, że wyjazd na Erasmusa był jedną z najlepszych decyzji, jaką podjęli w życiu. Postanowiłam to sprawdzić i rzeczywiście tak jest! Polecam w stu procentach i śmiało mogę stwierdzić, że wyjazd ten jest jednym z najwspanialszych doświadczeń w moim życiu!

Dwoje studentów uśmiecha się

Na wymianę pojechałam z kolegą. Pomimo początkowych obaw odnośnie innej kultury, nieznajomości języka oraz mieszkania przez parę miesięcy w innym państwie, wszystko przebiegło sprawnie i bez żadnych komplikacji. Do Viterbo przylecieliśmy 25 września 2019r. Mieszkaliśmy w akademiku przez 5 miesięcy (miejsce to jest przyjazne, wyposażone w siłownię, pokój gier oraz wiele udogodnień dla studentów). Większość zajęć była prowadzona w języku włoskim, jednak spotkałam się z ogromną życzliwością i chęcią pomocy ze strony wykładowców, którzy udostępnili mi materiały w języku angielskim. Egzaminy odbywały się pisemnie lub ustnie. Poznałam osoby z różnych krajów, m.in. Bułgarii, Rumunii, Chin, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii i Gruzji, a z niektórymi nawet do tej pory utrzymuje kontakt. Ponadto zwiedziłam wiele pięknych miejsc oraz zapoznałam się z kulturą i kuchnią włoską.

Wszystkie wyjazdy oraz spotkania organizowała grupa ASES. Codziennie można było uczestniczyć w różnych aktywnościach. Bardzo pozytywne wrażenie wywarła na mnie ta organizacja złożona z kilkunastu osób, głównie studentów. Okazało się, że Włosi są niezwykle gościnnym narodem.

Grupa studentów stoi w jednym rzędzie. Za nimi budynki we włoskim stylu.Osoby, które dane mi było tam spotkać z pewnością zostaną w mojej pamięci na długo. Erasmus+ to jednak nie tylko nauka, choć jej naprawdę było dużo, to jednak przede wszystkim relacje! Dzięki temu programowi poznałam ludzi z całego świata, udało mi się stworzyć przyjaźnie i zwiedzić wiele nowych miejsc. Jednak chciałabym podkreślić, że koszty życia we Włoszech są dość wysokie. Opłata za akademik każdego miesiąca wynosiła 186 euro + koszty utrzymania (500-600 euro).

Wyjazd w ramach programu Erasmus+ to świetna okazja na samorealizację, otwarcie się na ludzi, na wyzwania. To poszerzanie swoich horyzontów i odkrywanie nie tylko nowych miejsc, ale przede wszystkim samego siebie. Mogę śmiało powiedzieć, że Erasmus+ zmienił moje życie na lepsze. Polecam z całego serca!

Ania, studentka UJK