Pierwszy obraz namalowałam w Kielcach

Xuqian Fu z chińskiej uczelni Beijing Institute of Fashion Technology, która właśnie ukończyła wymianę studencką na Wydziale Sztuki UJK, zdobyła Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia. A to wszystko za sprawą jej udziału w konkursie i wystawie pokonkursowej Jestem Art & Design FEST. Z tej okazji Xuqian odpowiedziała na kilka pytań, co pozwala poznać ją bliżej, a także dowiedzieć się o jej wrażeniach z pobytu na naszej uczelni.

Kiedy namalowałaś swój pierwszy obraz?

Zaczęłam rysować będąc jeszcze dzieckiem, w przedszkolu. Z czasem rysowanie stało się jednym z moich ulubionych hobby. Kiedy byłam w gimnazjum, miałam może 14 lat, mama kupiła mi tablet cyfrowy, abym mogła rysować także na ekranie. W liceum posiadałam już na koncie kilka wykonanych cyfrowo plakatów, przeznaczonych na zajęcia organizowane przez samorząd studencki. Wciąż jednak nie namalowałam niczego farbami na prawdziwym płótnie. Zrobiłam to dopiero tutaj, w Kielcach, na moich zajęciach z malarstwa na UJK!

Jakiej techniki malarskiej używasz?

Prace, które znajdują się na wystawie, są wykonane farbami akrylowymi. Tej techniki uczyliśmy się na zajęciach z malarstwa, prowadzonych przez dra Wojciecha Domagalskiego.

Ile czasu poświęciłaś na namalowanie prac, które są na wystawie?

Na martwą naturę poświęciłam około 11 godzin, a na portret – około 9 i pół godziny. Dużo czasu zajęło mi dopracowanie wszystkich szczegółów, ale mimo to i tak nie uzyskałam idealnego rezultatu, jakiego oczekiwałam.

Jak Ci się studiowało na UJK?

UJK jest jak duża, ciepła rodzina, która traktuje wszystkich życzliwie i miło – niezależnie od tego, czy ktoś jest lokalnym studentem, czy też z wymiany międzynarodowej. Panuje tu przyjazna atmosfera, która sprawia, że czuję się szczęśliwa i zrelaksowana. Profesorowie są bardzo entuzjastyczni i pomocni, a koledzy z grupy – zawsze serdeczni. Dzięki temu nie czułam się samotna, a wszyscy ludzie, których poznałam, sprawili, że zgromadziłam niezapomniane, piękne doświadczenia.

Przed przyjazdem martwiłam się, że moje umiejętności mogą nie być wystarczające, aby kształcić się tutaj. Wszystkie obawy okazały się jednak niepotrzebne, ponieważ na UJK, a zwłaszcza na Wydziale Sztuki, panuje swobodna i przyjazna atmosfera. Wszyscy szanują się nawzajem, jednocześnie doceniając zalety każdej pracy, co wywarło na mnie głębokie wrażenie. Czułam się naprawdę wyróżniona, gdy profesorowie podziwiali moją pracę lub chwalili umiejętności. To pomogło mi pozbyć się poczucia niższości, zbudowało pewność siebie i dodało odwagi, by tworzyć jeszcze więcej w przyszłości.

Jakie są Twoje wrażenia z pobytu w Kielcach?

Kielce to spokojne, piękne miasto, z czystymi chmurami na niebie, pachnącymi kwiatami i kolorowymi budynkami. Co więcej… nie ma tutaj korków! Pochodzę z zatłoczonej metropolii, pełniej wieżowców i samochodów, więc pobyt w tak spokojnym miejscu jak Kielce to dla mnie prawdziwa przyjemność. Miałam okazję zapoznać się z lokalną społecznością. Podczas Juwenaliów spotkałam parę w dojrzałym wieku, która pochwaliła mój strój podczas Parady Studenckiej. Zimą mogłam tutaj zobaczyć śnieżne krajobrazy, a latem spadające gwiazdy. Wspomnienia związane z Kielcami są niezliczone, a wszystkie z nich bardzo cenne. Chcę je pielęgnować!