Płyta Wojciecha Lipińskiego efektem współpracy w ramach programu Erasmus+

W marcu 2020 ukazała się trzecia płyta dra Wojciecha Lipińskiego pod przewrotnym tytułem „3po3”.

Doktor Wojciech Lipiński gra na gitarze klasycznej.

Składa się ona z trzech części, każda z nich zaś z trzech utworów. Część pierwsza poświęcona została jazzowym aranżacjom polskich piosenek ludowych. Inspiracją do świeżego podejścia do tradycyjnych melodii był pomysł szwedzkiego gitarzysty jazzowego Tommy’ego Lakso. Rodził się on powoli podczas wzajemnych wizyt w ramach programu Erasmus+. Najpierw prof. Tommy Lakso odwiedził Kielce w 2017 roku.

Poprowadził wówczas warsztaty improwizacji dla studentówProfesor Tommy Lakso siedzi z gitarą. Otaczają go studenci oraz doktor Wojciech Lipiński. Pozostałe 3 osoby także trzymają gitary. UJK zakończone wspólnym koncertem na auli w rektoracie przy ul. Żeromskiego. Następnie w 2018 roku dr Wojciech Lipiński rewizytował swojego kolegę w Szwecji. Obaj gitarzyści odbyli podróż na koło podbiegunowe, gdzie w malowniczym miasteczku Gallivare w Laponii koncertowali wspólnie podczas Festiwalu Nocy Polarnej. Tam miała miejsce premiera kompozycji pod tytułem „Syzyf” zawartej na płycie. Wspomnieniem tej podróży jest także utwór Wojciecha Lipińskiego dedykowany prof. Lakso pod tytułem „Droga na północ”. Wszystkie wspomniane utwory znalazły się na płycie „3po3” Wojciecha Lipińskiego, która od października dostępna będzie w sieci Empik.

Okładka płyty doktora Lipińskiego. Znajduje się na niej: od góry tytuł albumu, poniżej ozdobny warkocz zrobiony ze sznurka.

Płyta doczekała się także pozytywnych recenzji:

Ktoś powie, że trzeba mieć niesamowitą wiedzę, doskonały warsztat wykonawczy, a także ogromną wyobraźnię muzyczną, by podjąć się takiego zadania. A ja powiem, że trzeba do tego posiadać niezwykle selektywny umysł, bowiem tego rodzaju zabiegi wymagają totalnej precyzji, bez której nici z zabawy.

Wszystkie wspomniane cechy posiada na pewno Wojciech Lipiński. Nie znam nikogo innego tak idealnie nadającego się do tego typu tworzenia. To stylistyka, w której pozostaje mistrzem – i kropka!

Piotr Bielawski, Ether Jazzu

Płyta została włączona także w obchody 50-lecia powstania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.