Pobyt na Uniwersytecie w Ružomberok (Słowacja)

ELŻBIETA BŁASZCZYK

Studentka Pedagogiki

Relacja z pobytu na stypendium w ramach Programu LLP-ERASMUS w semestrze zimowym w roku akademickim 2011/2012 na Uniwersytecie w Ružomberok (Słowacja).

Wyjazd na studia na Słowację był wspaniałym przeżyciem, którego nigdy nie zapomnę. Miasto Ružomberok, które wybrałam jest piękną, malowniczą doliną otoczoną słowackimi Tatrami. Poznałam wielu ciekawych ludzi zarówno Słowaków jak i innych Erasmusów nawet z Portugalii. Zobaczyłam wspaniałe miejsca, przeżyłam niezapomniane chwile i nauczyłam się nowego języka. Po prostu nie chciało się wracać.

Zajęcia były prowadzone w języku słowackim, nauczyciele i studenci byli bardzo pomocni i życzliwi. Pomagali rozwiązywać nam wszystkie problemy (choć nie było ich tak wiele). Przez cały okres naszego pobytu prowadzony był kurs języka słowackiego, dzięki któremu czułyśmy się pewniej,  a bariera językowa przestała istnieć J. Po zajęciach mieliśmy dużo wolnego czasu, który spędzaliśmy zawsze bardzo aktywnie. Samo miasto jest warte dokładnego zwiedzenia, wszędzie jest blisko a w centrum jest wiele butików, restauracji i pubów. Nowi słowaccy znajomi zawsze zabierali mnie w ciekawe miejsca i nigdy się nie nudziłam. Tych chwil nie da się tak po prostu opisać, trzeba tam być i to doświadczyć. W trakcie pobytu udało mi się zwiedzić również stolicę Słowacji Bratysławę oraz piękny Wiedeń, a także kilka miasteczek leżących niedaleko Ružomberok, m.in. Žiline, Martin czy Koszyce. Podszlifowałam również język angielski, a także poznałam słowackie zwyczaje.

Erasmus zwiększył moją pewności siebie, umożliwił mi sprawdzenie się w zupełnie nowym środowisku i nowych sytuacjach oraz dał sporo energii. Dla mnie Erasmus jest największą dotychczasową przygodą. Ani trochę nie żałuję, że wyjechałam. Nawiązałam wiele nowych przyjaźni, przeżyłam mnóstwo wspaniałych momentów, zachowałam wspomnienia, o których będą mi przypominać tony zdjęć. Zachęcam wszystkich do wyjazdu na Erasmusa- naprawdę WARTO!!! J