Relacja z pobytu na Uniwersytecie w Bańskiej Bystrzycy (SŁOWACJA)

Śliwiński Łukasz – student pedagogiki, II rok studiów II° stopnia

Relacja z pobytu na Uniwersytecie w Bańskiej Bystrzycy (SŁOWACJA)

Decyzja o wyjeździe w ramach Program LLP-Erasmus była dość spontaniczna i szalona.  Zważywszy, że był to ostatni rok studiów oraz czas pisania pracy magisterskiej. Na miejsce swojego wyjazdu wybrałem Bańską Bystrzyce leżącą u naszych południowych sąsiadów Słowaków. Od pierwszych dni pobytu bardzo sprawnie działało ESN (biuro pomocy studentom z zagranicy), które organizowało wiele imprez tematycznych i integracyjnych. Każdy przyjezdny student, jeszcze przed przyjazdem otrzymywał swojego „buddy”. Pomocny był w tym, gdyż rozwiewał wszelkie wątpliwości związanych z wyjazdem. Ponadto pomagał on we wszelkich formalnościach już na miejscu i dawał wiele cennych rad, szczególnie przydatnych w pierwszych dniach pobytu. Tu ślę podziękowania dla Slavka mojego „buddy” oraz Stefki – dzięki ich pomocy zaaklimatyzowanie się na miejscu było o wiele łatwiejsze. Uniwersytet im. Mateja Bela, na którym przyszło mi studiować w pełni spełnił moje oczekiwania. Zajęcia były do wyboru z całej puli przedmiotów. W śród nich zarówno w języku słowackim jak i angielskim. Realizowanie przedmiotów w języku słowackim, po paru tygodniach nie nastarczało większych problemów, gdyż nasze ojczyste języki są do siebie podobne. Liczba zajęć była większa niż w Polsce, lecz były one prowadzone w sposób bardzo interesujący i ciekawy. Nieodzowna pomoc miejscowych studentów i wykładowców oraz ich życzliwy stosunek ułatwił bezproblemowe zaliczenie wszystkich przedmiotów. Zdobycie tych 30 lub większej liczby punktów ECTS nie sprawiło mi żadnych problemów. Poza nauką było wiele czasu na tzw. prawdziwe „życie studenckie”. Sama Bańska Bystrzyc miała wiele do zaoferowania. Liczne puby, kluby, kina, teatry oferowały wiele możliwość spędzania czasu wolnego. Góry otaczające miasto zapraszały, wręcz nalegały na piesze wędrówki.  Sama Słowacja posiadała wiele możliwości. Godne polecenia są wyprawy w Tatry, Wielkie Fatry odwiedzenie licznych słowackich zamków czy urokliwego Słowackiego Raju. Te wszystkie miejsce oraz wiele inne dostarczyły wiele wrażeń oraz niezapomnianych chwil do końca życia. Erasmus przede wszystkim umożliwia kontakt z innymi studentami z całej Europy. To była wielka okazja do poznania innych kultur, mentalności, sposobu bycia, charakteru ludzi innych narodowości.

Spędzenie semestru w innym kraju w gronie międzynarodowym jest olbrzymią okazją do poznania wszelkich „inności”, a przede wszystkim samego siebie. Wyjechać w ramach  Program LLP-Erasmus można tylko raz w życiu i dlatego jest to szansa, której nie można przeoczyć. Erasmus – trzeba tam być, by to zrozumieć!