Święta na talerzu… namalowane

Nic tak nie zbliża ludzi jak rozmowy o Bożym Narodzeniu podczas ręcznego tworzenia ozdób. A w dodatku, gdy są to warsztaty w tak kreatywnym miejscu jak Instytut Dizajnu w Kielcach.

Zagraniczni studenci, którzy odbywają wymianę w ramach programu Erasmus+ na UJK, podczas warsztatów dekorowania talerzy mogli obudzić w sobie duszę artysty. Prowadząca, pani Jolanta Szymanowska, oprowadziła ich po obecnie trwających wystawach (m.in. Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u oraz Wystawa Eureka, czyli odkrywam!), a potem już krok po kroku wyjaśniła proces ozdabiania. Na wstępnie wypalonych talerzach studenci z niezwykłą precyzją umieszczali różnokolorowe pigmenty, jednak bez problemu poradzili sobie z zadaniem. Każdy z nich przygotował po 2 talerze – jeden dla siebie, a drugi na niecodzienną choinkę, która już niebawem pojawi się na kieleckim Rynku.

Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na ostateczne efekty, bowiem dopiero po kolejnym wypaleniu talerze ujawnią swoje prawdziwe, piękne oblicze.