Vanesa z Albanii, Levan z Gruzji… studenci z różnych stron świata wybierają Kielce

Ponad 40 osób z różnych stron świata rozpoczęło semestr letni na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w ramach programu Erasmus+ i innych programów wymiany akademickiej. Najliczniej zjechali do nas studenci z Albanii, ale także z Gruzji, Hiszpanii, Ukrainy, Rosji czy Łotwy. Po raz pierwszy gościmy studentki z Cypru, które w dodatku są siostrami.

Każdy z nich ma własną niepowtarzalną historię i powód, dla którego wybrał Kielce na miejsce swojej wymiany akademickiej. Vanesa z Albanii przyznała, że już wcześniej studiowała w Polsce na innym uniwersytecie i wtedy miała również okazję zwiedzić stolicę naszego województwa. Miłe wspomnienia z tamtego okresu sprawiły, że postanowiła przyjechać tutaj na dłużej.

Początek semestru letniego to również wahania pogody, ale przyjezdnym niestraszne jest nawet kapryśne przedwiośnie. „W Gruzji też jest teraz wietrznie i deszczowo, więc to żaden problem, bo i tak bardzo mi się tutaj podoba” – stwierdził Levan, student prawa.

W ramach tzw. „Orientation days”, czyli dni adaptacyjnych, zagraniczni żacy między innymi zapoznali się ze strukturą uczelni, poznali centrum miasta oraz odwiedzili Energetyczne Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym.

Przyjazd do nieznanego miasta to z pewnością nie lada wyzwanie dla tak młodych ludzi. Nie pozostają jednak sami. Zawsze mogą liczyć na pomoc koordynatorów z Działu Wymiany i Współpracy Międzynarodowej, koordynatorów akademickich na wydziałach, czy w instytutach, a przede wszystkim study buddies, czyli studentów-wolontariuszy, którzy swój wolny czas poświęcają na pomoc rówieśnikom.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć im zapału do nauki oraz wspaniałych wspomnień z pobytu na naszej uczelni.