Wioletta Bracik Agnieszka Dudkiewicz Monika Wydra Kamila Zabłotna Dominika Zioło

Wioletta Bracik, Agnieszka Dudkiewicz, Monika Wydra, Kamila Zabłotna, Dominika Zioło

Studentki filologii germańskiej

WURZBURG, NIEMCY

Pomysł wyjazdu na stypendium Erasmus zrodził się w naszych głowach spontanicznie, ale okazał się być jedną z lepiej podjętych decyzji w życiu.

Głównym argumentem, który przemawiał za tego typu wyjazdem była chęć „podszlifowania” języka oraz poznanie od środka kultury naszych zachodnich sąsiadów. Jako studentki filologii germańskiej wybrałyśmy Niemcy.

W ramach programu Erasmus+ spędziłyśmy semestr zimowy 2015/2016 w malowniczym, bawarskim miasteczku Würzburg. Miałyśmy przyjemność studiować na jednym z najstarszych uniwersytetów w Niemczech – mianowicie na Julius Maximilians Universität Würzburg.

Od samego początku byłyśmy zauroczone tym miastem. Würzburg to typowo uniwersytecka, turystyczna miejscowość z zapierającym dech w piersiach krajobrazem. Liczne zabytki, wśród których prym wiedzie znajdująca się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO – rezydencja biskupia sprawiają, że miasto przyciąga co roku rzeszę turystów. Kolejnym punktem charakterystycznym tego miejsca jest Festung Marienberg. Budowla ta położona jest na wzgórzu, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta, wśród której wyróżniają się: Alte Mainbrücke, St.-Kilians-Dom, Marienkapelle, Wallfahrtskirche Käppele. Jak już wspomniałyśmy, Würzburg to miasto studenckie z szeroką ofertą kierowaną w stronę młodych ludzi. Kina, teatry, kluby, centra sportowe zachęcają do zgłębienia kultury oraz są miejscem w którym można nawiązać kontakty z ludźmi z całego świata. Dodatkowym atutem Würzburga jest jego położenie. Dzięki niemu mogłyśmy szybko i tanio zwiedzić popularne miasta w Niemczech takie jak: Frankfurt nad Menem, Norymberga, Bamberg.

Pobyt na Erasmusie jest niezapomnianym doświadczeniem. Dzięki niemu zobaczyłyśmy codzienne życie Niemców i miałyśmy okazję zastosować naszą wiedzę w praktyce. Mogłyśmy przeanalizować i obalić niektóre stereotypy panujące w naszych przekonaniach. Nauczyłyśmy się samodzielności oraz odwagi, dzięki której możemy śmiało podejmować wyzwania i stawiać czoła największym przeszkodom, które spotkamy na swojej drodze. Z czystym sercem stwierdzamy, że pobyt na Erasmusie jest świetną inwestycją w naszą przyszłość, która z pewnością zaprocentuje.

Zachęcamy wszystkich serdecznie do tej niesamowitej przygody!