Z wizytą w West Liberty University

W dn. 11-17 kwietnia dr Maciej Zdanowicz oraz dr Wojciech Domagalski zrealizowali wizytę dydaktyczną Erasmus+ w West Liberty University w Stanach Zjednoczonych (stan West Virginia). Ich pobyt miał miejsce w Department of Media and Visual Arts. W ramach tygodniowej mobilności pracownicy UJK mieli okazję przeprowadzić w języku angielskim wykłady i warsztaty dla studentów partnerskiej uczelni, hospitować zajęcia prowadzone przez wykładowców amerykańskiej jednostki. Tematyka poszczególnych zajęć związana była z wystawą polskiego plakatu współczesnego pt. „Generacja 2.0 What’s Left After Polish School of Posters”, którą wykładowcy organizowali w tamtejszej Nutting Gallery, a także inicjatywami solidarnościowymi na rzecz pogrążonej wojną Ukrainy. Efekty warsztatów prowadzonych dla studentów Department of Media and Visual Arts z prof. Martyną Matusiak i naszymi wykładowcami niedługo będzie można oglądać na stronie dokumentującej międzynarodowy projekt „Theory of Protection” Darii Koltsovej, koordynowany przez Ośrodek Sztuki Lescer.
West Liberty University jest najstarszą uczelnią stanu West Virginia, założoną już w 1837 roku. Ten niewielki, kameralny Uniwersytet liczący bowiem ok. 2000 studentów oferuje pełny zakres dziedzin i dyscyplin kształcenia, działalności naukowej i artystycznej. Ulokowany w małej miejscowości West Liberty, z dala od miejskiego zgiełku, osadzony w pejzażu najstarszych gór amerykańskiego kontynentu Appalachów pozwala z jednej strony na komfortową naukę, pracę, z drugiej wypoczynek. Department of Media nad Visual Arts jest jednostką prowadzącą studia na kierunkach: Komunikacja wizualna, Edukacja artystyczna, Arteterapia, Nauki o komunikacji. Jej kierownikiem prof. dr Martyna Matusiak to artystka pracująca w obszarze grafiki artystycznej, Polka mieszkająca od czasu studiów w USA, mająca okazję dwukrotnie odwiedzać kielecki Instytut Sztuk Wizualnych, m.in. w ramach pokazu swoich prac w Akademickiej Galerii Sztuki w styczniu 2020 r.