Erasmusi już kochają Kielce!

Semestr letni na UJK oficjalnie rozpoczęty! Studenci zagraniczni programu Erasmus+ również dołączyli do grona studiujących na naszej uczelni. Grupa liczy łącznie aż 40 osób. Niektórzy z nich właśnie przybyli do Kielc, pozostali kontynuują wymianę z poprzedniego semestru.

Żacy przyjechali do nas z różnych stron świata, od Hiszpanii po Chiny. Nowi studenci wzięli udział w dniach adaptacyjnych, podczas których dowiedzieli się jak wygląda oferta edukacyjna oraz kampus naszego uniwersytetu. Mieli także okazję uczestniczyć w interaktywnym quizie z wiedzy o Polsce, posłuchać ciekawostek o Kielcach i zwiedzić centrum miasta. W programie nie zabrakło wizyty w Energetycznym Centrum Nauki, gdzie podczas warsztatów studenci komponowali własne nuty zapachowe. Dni adaptacyjne zorganizowali koordynatorzy programu Erasmus+ z Działu Wymiany i Współpracy Międzynarodowej przy wsparciu study buddies.

Jednym z niecodziennych elementów Orientation days była prezentacja studenta z Turcji, który właśnie ukończył mobilność na naszej uczelni i podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w Kielcach. Egemen pochwalił się pięknymi zdjęciami i z pasją opowiadał, jakie wspaniałe doświadczenia tutaj zdobył. Jego marzeniem jest powrót do Kielc, bo twierdzi, że to miasto jest jak jego drugi dom.

Nowi studenci podzielają jego opinię. Jingwen z Chin, która na co dzień studiuje w tętniącym życiem Pekinie, jest miłośniczką spokojnych miast, więc bardzo ceni sobie Kielce za spokój i bardzo przytulną atmosferę. Jej specjalność to animacja komputerowa i przyjechała właśnie na UJK, by poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. „Wiele najsłynniejszych gier wideo, m.in. Wiedźmin czy Dying light, powstało właśnie w Polsce. Akurat w tym kraju znajdują się studia projektowe, które mają najlepszych twórców na świecie. Lubię grać, a praca nad tworzeniem gier jest jednym z moich marzeń” – wyznała Jingwen.

Wśród grupy nowych studentów jest także Marija z Północnej Macedonii – pierwsza studentka, która przyjechała do nas z tego kraju. Studentka sztuk plastycznych już od pierwszych dni była zachwycona nowym miejscem, w którym będzie studiować przez najbliższe miesiące. „Jako artystka i osoba, która nadal się uczy i chce być profesjonalistką, mam pełną świadomość, jak ważna jest jakość kształcenia. Wiem, że tutaj zyskam nowe perspektywy i cenne doświadczenie”. Studentka docenia także architekturę w naszym mieście. „Jest tutaj tyle pięknych miejsc do zwiedzania, w tym cenne i unikatowe budynki reprezentujące style architektoniczne od odległej przeszłości po współczesność. Bardzo podoba mi się cały kompleks Wzgórza Zamkowego i ulica Sienkiewicza, ale najbardziej – Bazylika Katedralna i Pałac Biskupów Krakowskich”.

Z kolei Marco z Włoch, studiujący medycynę, już zdążył zakochać się w Kielcach. „Najbardziej podobają mi się ludzie, wszyscy są mili i troszczą się o innych. Już po tych kilku dniach mogę stwierdzić – kocham to miasto!”. Przyznaje jednak, że na początku było mu trochę trudno przyzwyczaić się do chłodu i wiatru, ale to i tak nie przeszkadza mu, by wciąż zachwycać się pobytem tutaj.

Co ciekawe, student z Rumunii zdecydował się na przyjazd do Kielc ze względu na swoje polskie korzenie. Mihai na co dzień studiuje pedagogikę, ale pasjonuje się także fotografią. „Przywiozłem ze sobą aparat, by na zdjęciach móc uwiecznić niezwykłe wspomnienia z Kielc.”

Właśnie takich niezapomnianych wrażeń oraz owocnej nauki życzymy wszystkim naszym zagranicznym studentom!