Erasmus+? Tak! Gdzie? Na UJK!

28 września powitaliśmy w naszym gronie zagranicznych studentów programu Erasmus+. Blisko czterdziestoosobowa grupa studentów zagranicznych uczelni rozpoczęła program wymiany akademickiej w zimowym semestrze roku akademickiego 2021/2022. Reprezentują 9 krajów: Albanię, Chiny, Gruzję, Hiszpanię, Japonię, Rosję, Turcję, Ukrainę i Włochy, 20 uczelni partnerskich oraz 15 kierunków studiów. Najliczniejsza grupa przybyła z Uniwersytetu w Kordobie (Hiszpania).

Dni Adaptacyjne rozpoczął Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Stanisław Głuszek. W krótkim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest wymiana akademicka w ramach programu Erasmus+, a także przywitał, wymieniając z imienia i nazwiska, każdego studenta. Pracownicy Działu Wymiany i Współpracy Międzynarodowej przedstawili prezentacje o naszej uczelni oraz o samym dziale. Każdy ze studentów miał również szansę powiedzieć kilka słów o sobie oraz o tym dlaczego jego/jej wybór padł właśnie na Kielce. Pierwszy dzień Dni Adaptacyjnych upłynął także na zapoznaniu studentów z akademickimi koordynatorami programu Erasmus+ oraz na poznaniu wydziałów, gdzie będą uczęszczać na zajęcia.

Drugi dzień Dni Adaptacyjnych obejmował zwiedzanie Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach oraz Uniwersyteckiego Centrum Sportu. Studenci zachwyceni byli nowoczesną infrastrukturą i wyposażeniem budynków oraz perspektywą nauki w Bibliotece. Większość studentów wyraziła chęć podjęcia ćwiczeń na siłowni czy innych zajęć sportowych, jakie oferuje Centrum Sportu.

Kielce i Polska to temat przewodni czwartkowych Dni Adaptacyjnych. Studenci mieli okazję wykazać się wiedzą o Polsce rozwiązując quiz. Największe emocje wywołały pytania o Roberta Lewandowskiego oraz o nasze narodowe danie jakim są pierogi. Najtrudniejszym okazało się pytanie o Mikołaja Kopernika, jednak kilkoro studentów poradziło sobie również i z tym zagadnieniem. Po quizie studenci mieli okazję zwiedzić nasze miasto. Wycieczka, z udziałem study buddies, poprzedzona była prezentacją o Kielcach, a samo zwiedzanie połączono z ciekawym zadaniem polegającym na wykonaniu zdjęcia, na którym studenci mieli znajdować się w charakterystycznym punkcie Kielc, prezentując logo programu Erasmus+. Fotografie wykonane przez naszych studentów będzie można obejrzeć na wystawie w galerii online podczas 5. edycji #ErasmusDays!

Film podsumowujący te przedsięwzięcia w skrótowej formie można już obejrzeć na kanale YouTube:

play-sharp-fill