Moda z UJK prosto do Pekinu!

Studentka IV roku Wzornictwa z Instytutu Sztuk Wizualnych, Patrycja Gola, wzięła udział w finale prestiżowego konkursu dla studentów projektowania mody.

International Youth Design Competition (IYDC) jest organizowany przez Beijing Insititute of Fashion Technology i współorganizowany przez Beijing Design Week, China National Garment Association (CNGA) oraz Międzynarodową Fundację  Instytutu Technologii Mody (IFFTI). Celem tego przedsięwzięcia jest zbudowanie platformy prezentacji i promocji studentów mody na całym świecie, by pokazać szerszej publiczności projekty bazujące na – wyjątkowej dla danego kraju –  kulturze i tradycji.

Ze względu na pandemię poprzednia edycja konkursu została odwołana, z kolei w tym roku osobiście mogły wziąć w niej udział wyłącznie osoby mieszkające w Chinach. Studenci zagraniczni przysłali swoje prace za pośrednictwem firmy kurierskiej, natomiast na miejscu mieli indywidualnie przydzielonych opiekunów dla swoich kolekcji, którzy zadbali o każdy możliwy szczegół – od prasowania ubrań po wybór modelek.

Uczelnia w Pekinie już od kilku lat współpracuje z Kielcami. Niejednokrotnie chińscy studenci przedstawiali swoje prace podczas Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION, a w ramach umowy bilateralnej między uczelniami już kilkoro studentów miało okazję odbywać mobilność akademicką właśnie na UJK.

Patrycja Gola wybrała specjalność Projektowanie mody, bo – jak twierdzi – od wielu lat jest zainteresowana tą branżą i sama też chciałaby tworzyć. Projekt biorący udział w konkursie był pracą zaliczeniową semestru letniego w pracowni Projektowania ubioru pod kierunkiem pani dr Dominiki Starz. Tytuł „CHINA TIME” nawiązuje do „Chinatown”, czyli nazwy chińskich dzielnic znajdujących się w różnych miastach świata. Autorka tak opisuje swoją kolekcję: „Czy dostrzegasz światła neonów pośród blasku lampionów? To nic innego, jak widok jednej z chińskich ulic po zmroku, która wiedzie zarówno do pekińskiej opery, jak i placu z tradycyjnymi pałacami. Kolekcja unikalnych ubrań z różnorodnych materiałów przeniesie Cię do kolorowego świata orientalnej kultury pełnej elegancji. Fasony te są nowoczesne w swojej formie, pomimo, iż nawiązują do tradycji. Sylwetki – kobiece, dopasowane do figury, w intensywnych kolorach. (…) Kolekcja to dekonstrukcja tradycyjnego stroju qipao.”

Studentka na co dzień aktywnie udziela się również jako wolontariusz w programie Study Buddy, pomagając studentom z zagranicy integrować się ze społecznością lokalną i akademicką oraz przystosować się do nowego środowiska.

Udział w finale konkursu to pierwszy, ale znaczący krok w karierze. Patrycja właśnie pracuje nad kolekcją dyplomową, tym razem nawiązującą do bogatej kultury Korei Południowej.

Nagranie z pokazu dostępne poniżej:

play-sharp-fill